Zmiana wymiaru etatu
Wymiar etatu, określony postanowieniami umowy o pracę, jest jednym z jej fundamentalnych elementów. Art. 29 par. 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku ( Dz. U. z 2016 r. poz. 1666) Kodeks Pracy wskazuje, iż jest to informacja obligatoryjnie wymagana w postanowieniach umowy o pracę.
Zmiana zapisów umownych dotyczących wymiaru etatu, jest więc postanowieniem jakie dokonują wspólnie strony umowy tj. pracownik i pracodawcą, bądź jedna z nich- pracodawca. Podstawą wskazanej zmiany może być:
1) porozumienie stron ” wówczas poprzez aneksu do umowy dochodzi do zmiany wskazanego zakresu. Istotne jest, iż aneks wywołuje skutek prawnych tylko i wyłącznie jeśli strony zgodnie go podpiszą, zaś z jego treści jednoznacznie wynika zakres uregulowanej zmiany. W takim porozumieniu strony poza podaniem co ulega zmianie, wskazują również od kiedy ta zmiana obowiązuje, czyli wskazują datę. W sytuacji gdy pracownik nie wyraża zgody na zmianę postanowień umowy o pracę, nie ma faktycznej możliwości skutecznego zawarcia tego porozumienia, wówczas zmiana możliwa jest poprzez wypowiedzenie zmieniające;
2) wypowiedzenie zmieniające ” ma ono zastosowanie w sytuacji braku zgody stron co do zmiany istotnych postanowień umownych. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego zmiana warunków umowy o pracę w rozumieniu art. 42 par. 1 kodeksu pracy, wymaga uprzedniego wypowiedzenia tylko wówczas gdy dotyczy uzgodnionych w umowie o pracę elementów istotnych oraz dochodzi do pogorszenia sytuacji pracownika. Wypowiedzenie zmieniające jest czynnością jednostronną, a więc nie wymaga zgodnego oświadczenia woli pracownika i pracodawcy. Ważne jest, iż może go stosować tylko pracodawca, a więc nie jest narzędziem jakie przysługuje pracownikowi. Stosuje się do niego regulacje dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę, a więc musi mieć formę pisemną, wskazywać przyczynę, oraz zawierać pouczenie o prawie pracownika do odwołania się do sądu w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania wypowiedzenia.
Wypowiedzenie zmieniające wywołuje skutek prawny w postaci zmiany warunków umowy o pracę poprzez upływ czasu, odpowiadającego okresowi wypowiedzenia. Zgodnie z art.42 par. 2 kodeksu pracy wypowiedzenie zmieniające zawiera treść nowych warunków pracy lub płacy. W razie odmowy przyjęcia wskazanych warunków dochodzi do rozwiązania umowy o pracę w upływem okresu wypowiedzenia. Ważne jest, iż brak oświadczenia ze strony pracownika w świetle art. 42 par. 3 kodeksu pracy jest traktowany jak wyrażenie zgody na nowe warunki umowy o pracę.
Zmiana warunków umowy o pracę dotycząca zmiany wymiaru etaty nie oznacza, iż doszło do zawarcia nowej umowy o pracę.